Největší festival outdoorových filmů míří do Zlína

Od 3. do 8. listopadu 2023 hostí Zlín XXI. ročník Mezinárodního festivalu outdoorových filmů.


Dvacítka vybraných soutěžních dokumentů nabídne divákům adrenalinová dobrodružství, sport i cestopisy. K tomu jsou na programu besedy se zajímavými hosty a   pro milovníky běhu maraton, který podpoří Sportovního klub vozíčkářů Praha. Už teď je ve Zlatém jablku ve Zlíně k vidění výstava Island v České knize rekordů.

"Festival outdoorových filmů je další zajímavou akcí, kterou přinášíme pro veřejnost. Tyto kvalitní outdoorové filmy nám otevírají dveře do přírody, kde se setkáme s dobrodružstvím a divokou krásou přírody a objevujeme svět novýma očima. Ačkoliv máme ve Zlíně hodně zeleně, návštěva festivalu může to být určitá  forma útěku do přírody a možná tip na další dovolenu," řekl k festivalu primátor města Zlína Jiří Korec.

Filmový program v multikině Golden Apple Cinema nabídne celou řadu zajímavých dokumentů. Do pákistánských velehor nás zavede snímek K1, ve kterém se čeští horolezci M. Holeček, R. Groh a T. Petreček pokusí zdolat extrémně nebezpečný vrchol Mašerbrum, jehož vrcholu se podařilo doposud dosáhnout pouze čtyřem expedicím. 

V dokumentu 600 KM THROUGH THE ICY DESERT se vydáme do světa ledu překonat grónský traverz, který patří mezi nejnebezpečnější traverzy na světě. Snímek HORSKÝ VŮDCE režiséra Paľa Barabáše nám přiblíží život tatranských horských vůdců, kteří pomáhají druhým plnit své touhy v nejvyšších slovenských horách již 150 let. Z Vysokých Tater je také film NECHTĚNÝ AUTOPORTRÉT Rastislava Hatiara, který přežil pád laviny, při které jeho spolulezec zemřel. Po čase se na místo vrátil a vzpomíná. V dokumentu AKVANAUT PAVEL GROSS nám Miroslav Náplava představí strhující příběh Pavla Grosse, akvanauta, vizionáře, vynálezce a konstruktéra ponorek, který svůj život zasvětil podmořskému světu.

Kromě filmových večerů se můžete těšit i na tři odpolední besedy se zajímavými hosty. Prvním z nich bude Lukáš Jasenský, který letos v květnu bez šerpy a kyslíku vystoupal v nadmořské výšce 8 481 m na pátou nejvyšší horu světa – Makalu. Do Zlína zavítá také český maratonec a ultramaratonec René Kujan, který se stal prvním člověkem na světě, který oběhl Island kolem dokola za 30 dní. 

Co tomu ale předcházelo? Jeho životní příběh může být pro někoho z nás nejen neuvěřitelným, ale i inspirativním. Jak se kempuje v Norsku? Jak se v Norsku levně najíst? Jaké to je vybírat si z fjordu kopec pro sjezd? O freeride ježdění v Norsku a splitboardových výletech budou na závěrečné besedě vyprávět Lukáš Vojáček a Jiří Hladík, protagonisti a tvůrci filmu Yes, But – Norsko na splitboardech.

Do 5. listopadu 2023 bude na festivalu k vidění také výstava fotografií Reného Kujana s názvem „Island – od zlámané páteře k běžeckým rekordům“ a pro všechny nadšené běžce se v sobotu 4. listopadu 2023 uskuteční i maraton s Reném Kujanem.

BĚH RENÉHO KUJANA:

  • délka: 1 maraton (42 195 m)

  • místo: park Komenského

  • kdy: sobota 4. 11. 2023 od 10 hodin

  • za každého počasí; vozíčkáři se totiž musí prát se svými životními výzvami taky každý den a každou hodinou – bez ohledu na počasí, jestli se jim chce, anebo ne…

  • na podporu Sportovního klubu vozíčkářů Praha; René Kujan dá za každý svůj uběhnutý kilometr 10 Kč. Přidej se taky, jdi si zaběhat a pošli sportovcům na vozíku jakoukoli částku za svůj kilometr!  Info o Sportovním klubu vozíčkářů Praha na: www.skvpraha.org.

  • možnost přispět na místě pomocí QR kódu – na 100% transparentní sbírkový účet TADY.

  • na místě možnost koupit knihu R. Kujana „Běhej, dokud můžeš“ – jeho životní příběh prolnutý s realizací projektu 1 muž – 30 dnů – 30 maratonů na Islandu

  • Podrobný program: ZDE

Zdroj: TZ Zlin.eu

Fotogalerie

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář

Hlavní zprávy