Den otevřených dveří na Zámku Litenčice

Podstatzští Thonsern vysadili nestandardní plodinu – vinohrad – u svého zámku Litenčice. S produkcí však nečekají na první hrozny, ale již loni vyráběli suché jablko cider, které prodávají pod značkou Apple Deer. Nabízí je v kavárně Velo Café v Kroměříži nebo v místním obchodě. Zámek Litenčice se navíc postupně rekonstruuje a jedno z jeho křídel slouží jako zázemí pro zemědělství a lesnictví.


Zámek Litenčice se otevírá jen několikrát do roka, kdy nabízí zájemům prohlídku areálu. Součástí prohlídkového okruhu je samotný zámek, zámecký park a vinný sklep.

Kdybyste se příjemnou procházkou prošli od zámku vesnicí až k polím, která se zvedají kolem, narazili byste na plodinu v místním kraji už dlouho neviděnou. Na jednom z příznivě orientovaných svahů Podstatzští Thonsern vysadili vinohrad s několika odrůdami, které by měla hravě zvládnout i podmínky, které jsou přece jen od tradičních jihomoravských vinohradnických oblastí mírně odlišné. A aby nezaháleli, než přijdou první hrozny, pustili se v Chateau Litenčice již loni do výroby suchých jablečných ciderů, které prodávají pod značkou Apple Deer. Ochutnat je můžete třeba v kavárně Velo Café v Kroměříži, nebo koupit v místním obchůdku.

V době prohlídek budete mít možnost koupit si místní víno.

Zámek Litenčice, rodové sídlo Podstatzkých Thonsern, ještě donedávna připomínal strašidelnou ruinu. Po restitucích byl vrácen do rukou potomků původních majitelů, kteřé se pustili do rekonstrukce a zámku pomalu, ale jistě navrací původní podobu. Jedno z křídel zámku tak dnes slouží jako zázemí pro jejich firmu, která se zabývá zemědělstvím a lesnictvím, jedno z křídel je křídlem obytným a to poslední, největší a nejpoškozenější zatím prochází technicky a finančně náročnou obnovou.

Termíny

30. červen 2024 11:00 - 14:00
25. srpen 2024 11:00 - 14:00


Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář

Další články z rubriky

pivní lázně s ubytováním

Hlavní zprávy

 

Hrady.cz - letní kulturní festival 2024