Ve Zlínském kraji za poslední dva roky přibylo patnáct nových praktických lékařů. Tento pozitivní trend je výsledkem úsilí Olgy Sehnalové, krajské náměstkyně pro zdravotnictví, která pro Magazín21 hovořila o závažném problému nedostatku a stárnutí lékařského personálu. Právě ona iniciovala vznik prvních několika programů na podporu primární péče ve Zlínském kraji.
Společně s hejtmanstvím představila řadu opatření, jako je podpora vzdělávání budoucích praktických lékařů, finanční příspěvky na vybavení ordinací a pomoc školitelům z řad zkušených praktiků, u kterých mladí lékaři získávají potřebnou praxi. Další dva podpůrné programy mají vzniknout již letos.
Obsahem rozhovoru byla také analýza rozložení nových ordinací v kraji, které zasáhly především Rožnovsko, Valašskomeziříčsko, Vsetínsko a Otrokovicko. Sehnalová zdůraznila nutnost systematické a dlouhodobé podpory vzdělávání nových lékařů, která zajistí nejen obměnu generací, ale také rozšíření zdravotní péče do periferních oblastí. V neposlední řadě chválila zapojení starostů obcí a měst, kteří se snaží najít vhodné prostory a vytvořit podmínky pro fungování nových ordinací.
Mezi novinkami letošního roku budou stáže mediků u praktických lékařů, které mají zvednout zájem studentů o tento obor, často opomíjený během studia. Další plánovaná aktivita je podpora vědecké činnosti v Krajské nemocnici T. Bati, která pomůže zvyšovat renomé nemocnice a rozšiřování kapacit vzdělávání zdravotnického personálu v kraji. Sehnalová zmínila také blížící se otevření nových oborů radiologický asistent a zdravotnický záchranář ve spolupráci s Univerzitou Tomáše Bati.
Olga Sehnalová zdůrazňuje, že vzdělávání nových lékařů je dlouhodobá záležitost a náprava zanedbané generační obměny bude trvat ještě léta. I přes dobré výsledky dosahované v Zlínském kraji je třeba dále pokračovat v úsilí o rozvoj primární péče a zlepšení dostupnosti zdravotních služeb pro celou populaci.