Zlínská radnice spouští soutěž na rekonstrukci zámku

Zlínská radnice zahajuje veřejnou soutěž na rekonstrukci zámku podle vítězného návrhu architekta Pavla Mudříka. Projekt bude obsahovat obnovu fasády, vstupních prostor a střechy, vč. společenských sálů, a využití podkroví. Finální dokumentace a stavební povolení se očekávají do roku.


Před začátkem léta plánuje zlínská radnice vyhlásit veřejnou soutěž na projekt rozsáhlé rekonstrukce historického zámku. Právě v těchto dnech úředníci dokončují zadání soutěže na základě podkladů, které poskytl architekt Pavel Mudřík, jehož návrh zvítězil před třemi lety v soutěži.

Do podzimu, případně začátkem zimy, předpokládá město, že by mohl být vybrán projektant. Proces přípravy a práce na dokumentaci bude trvat přibližně rok. 'Je to velký projekt, a proto musí zhotovitel připravit kompletní dokumentaci až do fáze stavebního povolení nejen pro část rekonstrukce, ale pro celý objekt,' uvedl primátor Zlína Jiří Korec.

Odhadované náklady na projekt se pohybují mezi 18 a 22 miliony korun. Zámek, který je od roku 1958 zařazen na seznam nemovitých kulturních památek, bude procházet pod dohledem památkářů. První fáze rekonstrukce by měla stát kolem 150 milionů korun, z nichž část chce město získat z dotací.

Rekonstrukce bude probíhat v několika etapách. Jedním z cílů je obnova fasády do její původní historické barevnosti. Plánovaná je rovněž úprava vstupních prostor, technologií, výtahu, sociálního zařízení a společenských sálů, včetně sálu navrženého architektem Leopoldem Bauerem v letech 1904-1905. Součástí projektu bude také využití podkroví, aktuálně nepřístupného veřejnosti, a obnova střechy v podobě odpovídající Bauerovým návrhům.

Mimo hlavní projekt bude připravováno také muzeum historie města Zlína, které bude samostatným materiálem, jak připomněl náměstek primátora Pavel Brada.

Cílem je také lepší propojení zámku se sousedním parkem Svobody. Vzhledem k plánované revitalizaci parku bude dokumentace proměny zámku koordinována se změnami v jeho okolí. 'Pozitivní je, že mnoho subjektů, které nyní v zámku sídlí, bude mít díky projektu finální řešení svých prostor včetně vstupu do zámku,' dodal Brada.

V zámku sídlí mimo jiné Kancelář architekta města Zlína a organizace Živý Zlín. Prostory pro výstavy využívá Galerie Václava Chada a nádvoří zámku slouží k pořádání kulturních akcí, například během Mezinárodního filmového festivalu pro děti a mládež.

Prostory dříve hojně navštěvované restaurace a kavárny v přízemí zámku mají svého provozovatele. Aktuálně je zpřístupněn sklep s barem, kde se konají taneční večery. Radnice s provozovatelem hodlá řešit zpřístupnění restaurace v budoucnu.



Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář

Další články z rubriky

pivní lázně s ubytováním

Hlavní zprávy